Hedefim eğitim kültür vakıf kurmak

Hedefim eğitim kültür vakıf kurmak

Gazikent Eğitim Tarih Kültür ve Sanat Derneği’nin kuruluş resepsiyonu gerçekleşti. Seyr-i Antep Restaurant’ta gerçekleştirilen kuruluş resepsiyonuna dolayı Kilis Vali Yardımcısı Bünyamin Bilgin, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Berk, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, TRT 1’de yayımlanan Benim Adım Melek dizisinin oyuncuları ve davetliler katıldı. Gazikent Eğitim Tarih Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Muhittin Bay, bundan sonraki ilk hedefinin çok aktif bir Eğitim Kültür Vakıf kurmak olduğunu söyledi.

DÖRT ALANDA ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ

Gazikent Eğitim Tarih Kültür ve Sanat (GETKS) Derneği Başkanı Muhittin Bay konuşmasında, “Bir yıl kadar önce şehrim ve memleketim için daha iyi daha güzel ne yapabilirim fikri ile yola çıktım. Nevin Hanım ile istişare ettik ve kendimize Gaziantep’te daha önce yapılmayanı yapmak için bir yol çizdik. Dernek fikri üzerine istişare ettiğim her arkadaş dernekleri değişik yönden eleştirdiler ancak ben vazgeçmedim. Dernek kurduk ve bundan sonraki ilk hedefim çok aktif bir Eğitim Kültür Vakıf kurmak. Çünkü bu memleket için yapılacak iş var omuz verip sırtlanmalı memleket için her gün daha çok çalışmalıyız. Çünkü bu toprakların binlerce yıllık geleneğinde toplumun yardımlaşması, kaynaşması ve kalkınması var. Ahilik kültürü, imarethane geleneği, binlerce yıllık Türk ve İslam geleneğimizin köklerinde var. Cumhuriyet tarihi ile birlikte bu gelenek güçlenerek devam ediyor.

Bugün Türkiye’nin birçok köklü eğitim, kültür ve sanat yapısının altında dernekler ve vakıflar bulunuyor. Dernekler ve Sivil Toplum Kuruluşları; bilgi, kültür, deneyim ve kaynak paylaşımına vesile oluyor. Kamu gücüne destek sağlamanın çok önemli yollarını açıyor. Sivil toplum geliştikçe toplum refahı ve bilinci gelişiyor. Bu bilinçten hareketle özellikle sevdamız olan Gaziantep özelinde sivil toplum yapımıza destek sağlamak istedik. Bazı alanlar belirledik. Eğitim, tarih, kültür ve sanat bu dört alanda artık elimizi taşın altına koyacağız. Belediyelerimiz, kamu kurumlarımız ile işbirliği yaparak bu alanlarda faaliyetler gerçekleştireceğiz ve kalıcı eserler ortaya koyacağız.

GAZİANTEP DIŞINDAKİ GAZİANTEPLİLERİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ
Bu alanlarda Gaziantep dışındaki Gazianteplileri bir araya getireceğiz. Birliği ve beraberliği sağlayacağız. Siyaset üstü bir tavır ile toplumun her kesiminden toplumsal kaygıları olan kardeşlerimizi toplumsal hedeflerimiz çerçevesinde bir araya getireceğiz. Güzel ve kadim şehrimiz sanayi ve ihraçta lider bir konumda, bu alanlarda ünü ve gücü ülkemiz sınırlarının dışında yayılmış durumda. İşte biz ve bizler gibi toplum emekçileri bu güçlü alanların yanına Eğitimi, Tarihi, Kültürü ve Sanatı da ekleyeceğiz. Özellikle son yıllarda Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibi tarafından çok önemli kültür ve sanat, spor aktiviteleri yapılıyor. Gaziantep sosyal alanlarda da ülke gündeminde yer alıyor. İşte biz bu alanlarda onlara destek olacağız. Güçlerine güç katacağız. Derneğimiz misyonunu ve öncelikli hedeflerini bu akşam sizlere aktaracağız, kurucu üyelerimiz ile sizi tanıştıracağız öncelikle bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere ve bu kutsal topraklara emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki Gaziantep’teyiz iyi ki Anadolu’dayız, iyi ki bu topraklar da hep birlikte ve dirlikle yaşıyoruz. Sizlerin desteği ile Eğitimde, Tarihte, Kültürde ve Sanatta Gazi kentimizi hakkettiği yere taşıyacağız. Önce bu şehri sonra memleketi daha iyiye daha güzele yükselteceğiz” dedi.

ALTINBAŞ: “İSTANBUL VE ANKARA ŞUBELERİ İÇİN HAZIRLIKLARINI TAMAMLADIK”
İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği Genel Sekreteri Nevin Altınbaş da Gaziantep sevdası ile 35 yıldır İstanbul da yaşadığını söyledi. Gazikent Eğitim Tarih Kültür ve Sanat Derneği’nin de aynı zamanda kurucu üyesi olduğunu ifade eden Altınbaş, yeni kurulan bu derneğin İstanbul ve Ankara Şubeleri için hazırlıklarını tamamladıklarını ve yakında zamanda Gazianteplileri İstanbul da ağırlayacaklarının müjdesini verdi.

BERK: “SİVİL TOPLUM KURULUŞUNU YÜRÜTMEK ÇOK ZOR”
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Berk de kendisinin çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldığını ve sivil toplum kuruluşunu yürütmenin çok zor bir iş olduğunun altını çizdi.
GETKS DERNEĞİ’NİN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
Muhittin Bay başkanlığındaki Gazikent Eğitim Tarih Kültür ve Sanat (GETKS) Derneği’nin yönetiminde Burak Yıldız, Reslan Bay, Nevin Altınbaş, Hayriye Atakan, Süleyman Bay, Hüseyin Gezinmez, Hüseyin Çolak, Mehmet İhsan Kayhan, Gülşah Canyurt ve Mehmet Uçar yer aldı.
PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Konuşmaların ardından vermiş oldukları desteklerden dolayı Kilis Vali Yardımcısı Bünyamin Bilgin, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Berk, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay başta olmak üzere kurum, kuruluş ve STK temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Novel Kitap