Gaziantep Vergi Dairesi’nden önemli duyuru!

Gaziantep Vergi Dairesi’nden önemli duyuru!

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Tarık Törer, 2023 Yılında Kira Geliri elde eden mükelleflerin 1 Mart-1 Nisan 2024 tarihleri arasında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyanda bulunmaları gerektiğini hatırlatarak, Mesken Kira Geliri elde eden mükelleflere yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Tarık Törer, yaptığı açıklamada, “2023 yılı içerisinde elde edilen bu gelirlere ilişkin beyannamelerin, kendileri için önceden hazırlanmış olan Dijital Vergi Dairesi (Hazır Beyan Sistemi) üzerinden vergi dairesine gitmeden kolay ve güvenli bir şekilde verebilirler. Mükelleflerimiz sisteme, Başkanlığımız internet sayfası (gib.gov.tr) üzerinden 7 gün 24 saat ulaşabilir. Binaların mesken olarak kiraya verilmesiyle elde edilen gelirlerin 2023 yılı için 21.000 TL’lik kısmının istisna olduğuna değinen TÖRER; bu tutarın altında kira geliri elde edenlerin beyanname verme zorunluluğu bulunmadığını, bu tutarın üzerinde gelir elde ettiği halde beyanda bulunmayan veya eksik beyanda bulunan mükelleflerin ise bu istisna tutarından yararlanamayacağını dile getirdi.

 

İnternet üzerinden beyanda bulunmak isteyen mükelleflerin, kullanıcı kodu veya e-Devlet şifresi ile “Hazır Beyan Sistemi” ne giriş yaparak beyannamelerini kolaylıkla verebileceklerini ifade eden TÖRER; “Gelir İdaresi Başkanlığınca, resmi kurumlar (nüfus idaresi, tapu vb.) bankalar, belediyeler ve benzeri kuruluşlardan alınan bilgilere göre Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi hazır olarak ekrana gelecektir. Mükelleflerimiz beyannamede yer alan bilgileri kontrol ederek, düzeltmelerini veya varsa gider ve indirimler gibi eklemelerini yaptıktan sonra beyannamelerini onaylayacaklar ve böylece vergi hesaplanarak sistem tarafından otomatik olarak tahakkuk ettirilecektir” ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER