Gaziantep’te Kuduz Vakası

Gaziantep’te Kuduz Vakası

Gaziantep’te kuduz vakası: Ä°ki mahalle karantinada 

Gaziantep’in Ä°slahiye ilçesinde iki mahallede vatandaÅŸlara saldıran köpeklerde kuduz tespit edilmesi üzerine baÅŸlatılan karantina sürüyor. Köpeklerin saldırısına uÄŸrayan vatandaÅŸlara kuduz aşısı yapılırken hayvanlara da aşılama yapıldı.

 

 

Kazıklı Mahallesi’nde başıboÅŸ köpeklerin 12 Åžubat’ta mahalledeki vatandaÅŸlara saldırması üzerine çalışma baÅŸlatıldı.

İhbar üzerine bölgeye gelen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yakalanan köpekleri incelemek üzere Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderdi.

Yapılan inceleme sonucunda Kazıklı Mahallesi’nde vatandaÅŸlara saldıran köpeklerin kuduz olduÄŸu belirlendi.

Saldırıya uğrayan kişilere kuduz aşısı yapıldı

Öte yandan 24 Mayıs’ta Yolbaşı Mahallesi’nde de vatandaÅŸlara saldıran köpeklerin de yapılan incelemede kuduz hastalığı taşıdığı belirlendi.

Kazıklı Mahallesi’nde 12 Åžubat’ta baÅŸlayan karantina uygulaması sürerken Yolbaşı Mahallesi’nde ise 24 Mayıs’ta karantina uygulaması baÅŸlatıldı.

Mahallelerin giriÅŸine ise “Bu mahallede kuduz vakası görülmüştür” yazılı tabela asıldı.

İslahiye Belediyesi tarafından kuduz vakası tespit mahallelerde 6 ay karantina uygulanacağı ve gerekli tedbirlerin alındığı bildirildi.

Köpeklerin saldırısına uÄŸrayan vatandaÅŸlara ise Ä°slahiye Devlet Hastanesi’nde kuduz aşısı yapıldı.

Hayvanlara aşılama yapıldı

Hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığı mahallelerde Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince hayvanlara aşılama çalışması yapıldı.

Bölgede, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İslahiye Belediyesi ve İlçe Jandarma Komutanlığınca önlem alındı.

 

Trt Haber

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER