İnternetten Altın Alışverişine Dikkat: Sahte Çıkabilir

İnternetten Altın Alışverişine Dikkat: Sahte Çıkabilir
  • Siirt’te kuyumcular, internetten alınan altının sahte olup olmadığını bazen kendilerinin de anlamadığını belirterek uyarıda bulundu.

Düğün sezonunun başladığı dönemde sahte altın konusunda açıklamada bulunan kuyumcular, vatandaşları internetten yapılan altın alışverişinin riskleri konusunda uyardı. İnternetten yapılan alışverişlerde sahte ve düşük ayarda altın ile karşılaşılabileceği belirtildi.

Altının sahtesi ve gerçeğini bir bakışta anlamanın zor olduğunu belirten kuyumcu Seyyit Ahmet Özçelebi, vatandaşların farklı mercilerden altın yatırımına geçiş yaptıklarını ve özellikle internet üzerinden satın alınan altının sahte olup olmadığının anlaşılamadığını söyledi.

“Bazen biz bile internet üzerinden satın alınan altınların ne kadar gerçek ne kadar sahte olduÄŸunu anlayamıyoruz” diyen Özçelebi, “Ä°nternet üzerinden satın alınan altınlarda sahtelikten ziyade ayarı da düşük olabiliyor. Bu nedenle tanıdığınız, bildiÄŸiniz ve güvendiÄŸiniz yerden altın almanızı her zaman tavsiye ediyoruz. Instagram’da birçok kuyumcu adresleri mevcuttur. Genelde güvenilir oluyorlar ama satılan altına hakkından çok daha fazla bir deÄŸer biçiyorlar. 10 bin TL’lik ürün 15 bin TL’ye satılıyor. Geri dönüşümü ile de uÄŸraÅŸamıyorsun. Altının kargo iÅŸlemi de zaten çok sancılı bir süreçtir. O yüzden en güzeli, bildiÄŸiniz ve güvendiÄŸiniz yerden almanızdır ki iÅŸin helali de altını elinize almanızdan geçiyor. Çünkü altının parasını veriyorsun, altını eline alıyorsun, helali ve doÄŸru olanı budur. Instagram üzerinden de satılan altınlara çok güvenmemenizi tavsiye ediyorum” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER