BU SALDIRIYA TEPKÄ°SÄ°Z KALMAMIZ MÃœMKÃœN DEĞİL”

BU SALDIRIYA TEPKÄ°SÄ°Z KALMAMIZ MÃœMKÃœN DEĞİL”

 

Türkiye, Gazze’de 500’den fazla kiÅŸinin hayatını kaybettiÄŸi hastane saldırısı sonrası harekete geçti
Türkiye, Gazze’de 500’den fazla kiÅŸinin hayatını kaybettiÄŸi hastane saldırısı sonrası harekete geçti

18 Ekim 2023 08:43

Ä°srail’in 500 kiÅŸinin ölümüne neden olan hastane saldırısı sonrası Türkiye harekete geçti. SaÄŸlık Bakanlığı, bölgeye gemi hastane göndermek veya Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısına yakın noktalarda Sahra Hastaneleri kurmak için harekete geçerken, Bakan Koca uluslararası saÄŸlık örgütleri ile görüşmelerin de devam ettiÄŸini açıkladı.

Ä°srail ordusu Gazze’deki savaÅŸ suçlarına bir yenisini daha ekledi. Abluka altındaki kentte bulunan sayılı hastanelerden biri olan Ehli Baptist Hastanesi, Ä°srail savaÅŸ uçaklarının hedefi olurken, saldırıda en az 500 kiÅŸi hayatını kaybetti. Katliam sonrası harekete geçen SaÄŸlık Bakanlığı, bölgeye gemi hastane göndermek veya sahra hastaneleri kurmak için harekete geçti.
BAKAN KOCA’DAN PAYLAÅžIM GELDÄ°

SaÄŸlık Bakanı Fahrettin Koca, 500’den fazla kiÅŸinin hayatını kaybettiÄŸi hastane saldırısının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca ÅŸu ifadeleri kullandı; “Gazze’de Al-Ahli Arab Hastanesine yapılan insanlık dışı saldırının ardından Dünya SaÄŸlık Örgütü’nün en üst yöneticileri dâhil olmak üzere birçok uluslararası muhatabımla telefon diplomasisi gerçekleÅŸtirdim.

“BU SALDIRIYA TEPKÄ°SÄ°Z KALMAMIZ MÃœMKÃœN DEĞİL”
İnsan sağlığına hizmet eden kurumların hangi şartlarda, hangi gerekçe ile olursa olsun saldırıya maruz kalmasının kabul edilemeyeceği düşüncesi, yaptığım görüşmelerde temel nokta oldu. Bu saldırıya tepkisiz kalmamız asla mümkün değildir.

Türkiye, Gazze’de 500’den fazla kiÅŸinin hayatını kaybettiÄŸi hastane saldırısı sonrası harekete geçtiSaÄŸlık Bakanı Fahrettin Koca.

“GAZZE’YE SAHRA HASTANESÄ° KURMAYA HAZIRIZ”
Hasta ve masum insanların çaresizliÄŸi, dünyanın bir kısmının görmezlikten geldiÄŸi, üstlenmekten kaçındığı vicdani görevi bilhassa bize yüklemektedir. Türkiye olarak, bölgeye Gemi Hastane göndermeye veya Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısına yakın noktalarda Sahra Hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeÅŸlerimize bunlar aracılığıyla saÄŸlık hizmeti sunmaya ve bu hizmeti yürütmeye hazırız. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile yaptığım görüşmede bölgenin saÄŸlık hizmetleri konusunda desteklenmesinin acil ve elzem olduÄŸunu belirttim.

“DSÖ Ä°LE BÄ°RLÄ°KTE HAREKET ETMEYE HAZIRIZ”
Bu çalışmaları yürütmek üzere eÄŸer karar verirse DSÖ ile birlikte hareket etmeye hazırız. Yaptığım görüşmelerimde Dünya SaÄŸlık Örgütü’nün de bu anlamda tarihi bir sorumluluÄŸu olduÄŸunu ısrarla belirttim. Bu noktadaki görüş ve taleplerimiz EMRO Bölge Ofisi Direktörü Ahmed Al-Mandhari tarafından da olumlu karşılanmış olup, Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus’le de istiÅŸare halinde ivedilikle ülkemizle iÅŸbirliÄŸi sürecinin baÅŸlatılması yönünde karar aldık.

“BÄ°Z FÄ°LÄ°STÄ°N HALKINI KARDEÅž BÄ°LENLERÄ°Z”
Bu yöndeki koordinasyon ve iÅŸbirliÄŸi çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Bu vesile ile tekrar ifade etmek istiyorum ki, her türlü diplomatik zorluklara raÄŸmen; Türkiye; bebeklerin, çocukların, yaÅŸlıların, masum insanların yanında olmaya daima devam edecektir. YaÅŸadığımız bu günler, insanın, insanlığın yanında yer alıp almama tercihinin yapıldığı tarihi günlerdir. Bizim, vicdanımızın sesinden baÅŸka dinleyeceÄŸimiz ses yok. Biz çocuÄŸu, yaÅŸlısı, hastası, kadını ile Filistin halkını kardeÅŸ bilenleriz.”

 

haberler.com

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER