Bakan Mehmet Şimşek : Enflasyonda Geçiş Dönemi Sona Eriyor

  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet ÅžimÅŸek, enflasyonla mücadele konusunda önemli açıklamalar yaptı. ÅžimÅŸek, ‘Dezenflasyonun eÅŸiÄŸindeyiz. Enflasyonda geçiÅŸ dönemi bu ay sona eriyor’ dedi. Bakan, para politikasının enflasyon beklentilerini çıpalayacak düzeye gelebilmesi için bir geçiÅŸ dönemi öngördüklerini ve bu sürecin sonuna geldiklerini belirtti.

Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı panelinde konuÅŸan Hazine ve Maliye Bakanı ÅžimÅŸek, “Dezenflasyonun eÅŸiÄŸindeyiz. Enflasyonda geçiÅŸ dönemi bu ay sona eriyor” dedi. Eylül ayında enflasyon oranlarında 40’lı rakamların görülebileceÄŸini belirten ÅžimÅŸek, bu süreçte Merkez Bankası ile yakından çalışacaklarını da vurguladı.

Bakan Şimşek, konuşmasında şunları kaydetti;

Yeniden kapasite inÅŸası için, kredibilite inÅŸası için, para politikasının yeniden etkin bir ÅŸekilde inÅŸası için kendimiz için bir geçiÅŸ dönemi öngördük. Biz ilk günden itibaren dedik ki, birinci yıl enflasyonun yükseleceÄŸi bir dönemdir. Bizim bir geçiÅŸ dönemimizdir dedik. Bu geçiÅŸ dönemi bu ay itibarıyla sona eriyor. Baz etkisinden bahsetmiyorum. Para politikasının enflasyon beklentilerini çıpalayacak düzeye gelebilmesi zaman alıyor. Åžu anda biz dezenflasyon sürecinin eÅŸiÄŸindeyiz. BaÅŸlangıçta baz etkisi nedeniyle hızlı bir ÅŸekilde enflasyon inecek. Eylülde 40’lı rakamları görebiliriz. Ama süreç uzun sabır gerektiren bir süreçtir.

“MERKEZ BANKAMIZ Ä°LE YAKIN ÇALIÅžACAÄžIZ, NE GEREKÄ°YORSA YAPACAÄžIZ”

Merkez Bankamız ne gerekiyorsa yapıyor. Çok iyi bir ekip var. Geleneksel para politikası anlamında ne gerekiyorsa yapıyor. Parasal sıkılaştırma, seçici kredi sıkılaşması, miktarsal sıkılaşma. Bunların tamamını, bütün araçları istediği şekilde şu anda uygulamaya koyuyor. Sonuç alacağımıza inanıyorum. Seçici kredi sıkılaştırmasında çok ciddi bir sıkılaştırma söz konusu. Bu biraz zaman alıyor fakat etkisini göreceğiz. Miktarsal sıkılaştırma burada da çok ciddi bir çaba var. Merkez Bankamız ihtiyaç duyarsa biz Hazine ve Maliye olarak gerektiğinde ihtiyacımızın da ötesinde likiditeyi çekmek için borçlanacağız. Çünkü maliye politikasının buradaki işlevselliği fiyat istikrarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaktır. Bütün politikaların bir maliyeti vardır. Biz şu anda miktarsal sıkılaşmaya gidildi, ilave sıkılaşmadan bahsediyorum. Geçen sene de adım atmıştık. Maliye politikası olarak da bir taraftan bütçe açığını geçen seneye göre daha düşük bir seviyede tutmak, yani mali genişleme üzerinden enflasyonun yaratılmamasını sağlarken bir taraftan da gerekirse likiditenin piyasadan çekilmesi konusunda biz Merkez Bankamızla yakın çalışacağız, ne gerekiyorsa yapacağız.

“TEKRAR AYLIK ENFLASYONDA BÄ°R PATÄ°KAYA OTURUYORUZ”

Kredi büyümesinde yavaşlama var. Hedeflerimizle paralel gittiğine inanıyoruz. Aylık enflasyonlar aslında iyi bir patikaya oturmuştu. Fakat ocak-şubat bir miktar bir sapma var. Ama yönetilemez değil. Yönetilebilir bir sapmadır. Tekrar aylık enflasyonda bir patikaya oturuyoruz. Bizim hedeflerimize yakın bir patika. Piyasa henüz o noktada değil ama biz yönetilebilir olduğuna inanıyoruz. Gerekiyorsa ilave adımlar da atılacak.

(TCMB rezervleri) Yakında swap hariç pozitif rezerv noktasında olacağız, çok yakınız. Rezervle ilgili kaygılar önemli ölçüde Türkiye’nin gündem maddesi olmaktan çıkacak.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER