Mersin’de Orman Yangını

Mersin’de Orman Yangını

MERSİN VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA: 110 HANEDEKİ 410 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, orman yangınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Pehlivan, 110 hanedeki 410 vatandaşın tahliye edildiğini açıkladı.

 Yangın Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Karadere mevkiinde ormanlık alanda meydana geldi. Sabahın erken saatlerinde henüz neden çıktığı belli olmayan yangın rüzgarın etkisiyle bir anda büyüdü.

MERSİN VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA: 110 HANEDEKİ 410 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

, orman yangınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Pehlivan, 110 hanedeki 410 vatandaşın tahliye edildiğini açıkladı.

İşte Vali Pehlivan’ın açıklamalarından öne çıkanlar…

Çok şükür insan can kaybımız yok. mahallemize yakın hanelerde, 110 hanemizde 410 vatandaşımızı tahliye ettik. Herhangi bir sağlık problemleri yaşamadık. Evlerde de şu an bir sorun yok. Sadece ormanlık alan içinde metruk bir binanın yandığı tespit edildi. Şu an itibarıyla hummalı bir söndürme çalışması sürdürülüyor. 18 helikopter, 6 uçakla yangına müdahale ediliyor. Ayrıca 81 arazöz şu anda alanda çalışmalarını sürdürüyor. Personel sayımız da şu anda 524.

“TEDBİRLER ALINMIŞ DURUMDA”

Daha çok kuzey-kuzey doğu istikametinde yayılım söz konusu. Ona da gerekli müdahale yapılıyor. Akşam saatlerinde eğer risk devam ederse barınmalarıyla ilgili Gülnar merkezde 460 kişilik pansiyonlarımız hazır hale getirildi, tedbirler alınmış durumda.

Mücadele yoğun şekilde devam ediyor. Havadan, karadan ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. Kısa süre içinde umarım söndürmeyi başarırız. Hepimize geçmiş olsun.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI: 11 UÇAK, 29 HELİKOPTERLE MÜDAHALE EDİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Mersin’in Gülnar ilçesinde başlayan orman yangına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personelle müdahale edildiğini açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Mersin ili Gülnar ilçesi Büyükeceli mevkiinde saat 07.13’te başlayan orman yangınına saat 07.20 itibarı ile ilk müdahale yapılmıştır. Yangını kontrol altına alma çalışmaları; 11 uçak, 29 helikopter (9 adet Milli Savunma Bakanlığı, 5 adet İçişleri Bakanlığı Rezerv Güç), 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile devam etmektedir. Orman yangınında 5 Orman Genel Müdürlüğü personeli yaralanmış olup, tedavileri yapılmak üzere sağlık kurumlarına sevk edilmiştir. 7 Eylül 2022 tarihinde ülkemiz genelinde 13 orman yangını, 9 kırsal alan yangını çıkmıştır. Bu yangınlardan 20’si kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları sürmektedir. Mersin/Gülnar ve Manisa/Soma’da çıkan orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları ise devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

5 PERSONEL YARALANDI

Bu arada Orman Genel Müdürlüğü’nün resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda orman yangınında 5 personelin yaralandığı ve tedavi için sağlık kurumlarına sevk edildiği belirtildi.

ÇEVRE İLLERDEN YARDIM

Öte yandan ,Karaman, Antalya, Adana, Konya illerinden takviye arazöz ve su tankerleri bölgeye intikal ettirildi.

Aşırı rüzgar ve rüzgarın sık sık yön değiştirmesi söndürme çalışmalarını güçleştirirken, alevler yakındaki Karadere Mahallesi’ne kadar ulaştı. Daha önce tedbir amaçlı 30’un üzerinde evin boşaltıldığı mahalledeki hayvanlar da jandarma ekiplerince yerleşim yerinden uzaklaştırıldı.

YANGIN SİLİFKE’YE SIÇRADI

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabah saatlerinde çıkan yangın devam ederken, rüzgarın yön değiştirmesi ile Silifke ilçesine bağlı Hırmanlı Mahallesi’ne sıçradı. Dik yamaçlardan aşağı süzülen yangın yerleşim yerlerini de tehdit ederken, Silifke Jandarma ekipleri Hırmanlı Mahallesi’nde ve Sığırcık mevkiinde ikamet eden vatandaşları tedbir amaçlı tahliye etti. Hırmanlı Mahallesi’nin giriş ve çıkışlarında Jandarma ekipleri güvenlik gerekçesi ile yolu trafiğe kapattı. Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızı güvenli bölgelere sevk ettik” dedi.

YOL VE TÜNELLER TRAFİĞE KAPATILDI

Karayolları Genel Müdürlüğü, Mersin’in Gülnar ilçesinde başlayıp, Silifke ilçesine de sıçrayan orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı olarak bazı yol ve tünellerin trafiğe kapatıldığını duyurdu. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından “Devlet Yolu Büyükeceli mevki, yangın sebebiyle taşıt trafiğine kapatılmıştır. Transit Trafik Aydıncık- Gülnar, Gülnar- Silifke güzergahından sağlanacaktır. Aydıncık- Silifke Devlet Yolu 24- 33. kilometreleri arasında yer alan Karayar ve Eceli 1-2-3 tünelleri taşıt trafiğine kapatılmıştır” paylaşımı yapıldı.

ARAZÖZ DEVRİLDİ

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Delikaya Mahallesi’ndeki orman yangınına müdahale sırasında arazözlerden biri, şarampole devrildi. Araçtan kendisi çıkan sürücü, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. Ekipler ise bölgede yangını kontrol altına alabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

 

 

 

hurriyet.com

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER